Pułapka droit de suite 03 października 2022 Wynagrodzenie z tytułu droit de suite wypłaca się artyście w przypadku zawodowej odsprzedaży oryginalnego egzemplarza jego
Kiedy przedawnia się roszczenie z tytułu droit de suite?
Kwestia przedawnienia roszczenia z tytułu droit de suite jest przedmiotem kontrowersji w praktyce sądowej. Owe kontrowersje można zobrazować jako spór między tymi, którzy uważają, że roszczenie z tytułu droit de suite powinno się przedawniać w terminie 3-letnim i 6-letnim.
Początkiem biegu terminu przedawnienia roszczenia z tytułu droit de suite jest zawsze data sprzedaży dzieła przez profesjonalny podmiot handlujący sztuką. Reguła ogólna mówi, że roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się szybciej. Zgodnie z art. 118 Kodeksu Cywilnego, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. A zatem, jeśli dzieło sprzedano w domu aukcyjnym, załóżmy, 23 lipca 2021 roku, a jego zbywcą nie był sam artysta, to roszczenie artysty o zapłatę droit de suite przedawni się 1 stycznia 2025 roku bądź 1 stycznia 2028 roku.
Artysta nie ma obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie prowadzi działalności, z pewnością 3-letni termin przedawnienia nie obowiązuje. Co natomiast w sytuacji, gdy twórca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą? Możliwe, że wówczas jest to działalność opatrzona kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności 47.6, tj. sprzedaż detaliczną wyrobów związanych z kulturą i rekreacją prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach.
Rozważmy argumenty za dłuższym i za krótszym terminem przedawnienia roszczenia z tytułu droit de suite.
Takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w wyroku z 27 czerwca 2019 roku (sygnatura akt V ACa 473/18), który polecamy Państwu uwadze.
Zastrzeżenie prawne:
Treść bloga nie stanowi opinii prawnej ani porady prawnej ani nie jest przejawem świadczenia pomocy prawnej, albowiem opinia, porada prawna bądź pomoc prawna może zostać udzielona jedynie w warunkach zapewniających ochronę tajemnicy zawodowej i po zapoznaniu się z całokształtem materiału dowodowej danej sprawy. Niniejszy blog powstaje na podstawie doniesień medialnych, które ze swej zasady nie odzwierciedlają wszystkich faktów w danej sprawie.
Ostatnie artykuły
Artysta wygrywa w sądzie z domem aukcyjnym
Artysta wygrywa w sądzie z domem aukcyjnym 25 kwietnia 2022 Obraz malowany czarnym tuszem na białym bezkwasowym papierze akwarelowym zostaje sprzedany w
„Aresztowanie” dzieł sztuki
„Aresztowanie” dzieł sztuki 17 stycznia 2022 Wystawa „Archiwum Regresywne” w galerii w Off Piotrkowska Center była jedną z trzydziestu ekspozycji w ramach